01.04.2020/Jeżyki

I Tydzień: Wiosenne powroty.

Jajko i jego tajemnice.

Oglądanie albymów i książeczek ze zwierzętami. Rozpoznawanie i nazywanie znanych dzieciom gatunków, które są jajorodne.

.Zwierzęta jajorodne to takie zwierzęta , których potomstwo wykluwa się z jaj ( żółwie, ptaki, jaszczurki, krokodyle).

Doświadczenie z jajkiem- zabawy dla dzieci i rodziców. Potrzebne: słoik, ocet, surowe jajko.

Nalejcie ocet do połowy wysokości sloika.Delikatnie umieśćcie jajko w occie. Poproście aby tę czynność wykonał ktoś z dorosłych. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obsrewujcie czy zaszły jakieś zmiany. Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie przy pomocy osoby dorosłej wyjąć jajko z octu i zaobserwowac zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co sie zmieniło?

Jajko nie ma skorupki!! Możecie to dokładniej obserwować oglądając je pod światłem słonecznym lub latarki.

Do kolejnego eksperymentu potrzene będzie jajko ugotowane na twardo i jajko surowe

Sprawdzcie biorąc kolejno do ręki jajko surowe i jajko ugotowane na twardo:

• czy jest ciężkie, czy lekkie?
  • czy przy potrząsaniu wydaje jakis dzwięk?
  • czy jajko potrafi pływać? ( woda słodka- woda słona)
  • jak po rozbiciu wygląda jajko?

ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY!!

Poznajemy wielką i małą literkę “J, j”

Karta pracy:

POZDRAWIAM WSZYSTKIE JEZYKI!!