EKSPERYMENT

Czy rośliny się pocą?

Czy wiecie jak rośliny wpływają na klimat? Przeprowadźcie eksperyment i odkryjcie jak woda paruje z roślin i jakie to przynosi korzyści.

MATERIAŁY

słoik z nakrętką

kilka gałązek z liśćmi (najlepiej drzew liściastych; w zimie możecie wykorzystać np. liście pietruszki)

olej

woda

Instrukcja

Do słoika wlejcie wodę, a potem olej. Warstwa oleju powinna równo przykryć powierzchnię wody, żeby uniemożliwić jej parowanie. Umieśćcie rośliny w słoiku w taki sposób, aby łodygi były zanurzone w wodzie, a liście znajdowały się ponad warstwą oleju. Zakręćcie szczelnie słoik i pozostawcie go w nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie. Następnego dnia zaobserwujcie, co się zmieniło.

Obserwacje i wnioski

Co się zmieniło?
Na ściankach słoika gromadzi się skroplona para wodna.

Czy woda znajdująca się pod warstwą oleju mogła wyparować?
Nie. Warstwa oleju uniemożliwiła parowanie.

Skąd wzięła się skroplona para wodna na ściankach słoika?
Gdy robi się gorąco, zaczynamy się pocić, dzięki czemu nasze ciała się nie przegrzewają. Rośliny również potrafią zabezpieczyć się przed przegrzaniem. Gdy temperatura powietrza rośnie (tak jak miało to miejsce w zakręconym słoiku wystawionym na słońce), rośliny tracą wodę przez aparaty szparkowe, które znajdują się w liściach. Parowanie wody z nadziemnych części roślin (liści, łodyg) nazywamy transpiracją. Słoik był zakręcony, więc woda parująca z liści nie mogła się ulotnić i osadziła się na ściankach słoika.

Wiecie już, że rośliny transpirują, czyli wyparowują wodę przez liście. Domyślacie się, jaki ma to wpływ na temperaturę w mieście?
Dzięki temu procesowi na terenach z dużą ilością zieleni wilgotność powietrza jest większa. Dodatkowo, wpływa to na zmniejszenie temperatury w upalne dni.