Piątek 26.06 – “Wakacyjne marzenia”

„ Wakacyjne marzenia” – wysłuchanie wiersza i rozmowa inspirowana jego treścią
Rodzic czyta wiersz „Wakacyjne marzenia”, a następnie zadaje pytania: O czym
marzy osoba z wiersza? Jakie ma plany na wakacje? Czym chce podróżować? Który
pomysł wam się najbardziej podoba?

Wakacyjne marzenia
(Dorota Kluska)
Gdy wakacje się zbliżają szybkim krokiem,
ja już marzę o podróżach, jak przed rokiem!
Lecz tym razem mam pomysłów dwa tysiące,
jak najlepiej spędzić całe dwa miesiące.
Na początku chcę się wznieść balonem
i popatrzeć w każdą świata stronę.
Ruszę w kosmos! Stamtąd wezmę jedną gwiazdkę
i napiszę o niej piękną opowiastkę.
Potem do łodzi podwodnej wsiądę sobie.
W oceanie z wielorybem zdjęcie zrobię!
A na koniec moja mama, ja i tata
na rowerach przejedziemy kawał świata!

Lot balonem – praca przestrzenna
Przed przystąpieniem do pracy dzieci z rodzicami oglądają filmik. Wspólnie omawiają, z czego składa się taka maszyna i co sprawia, że się unosi.

Potrzebne materiały: balony; kubeczki po jogurtach; papierowe słomki do picia lub długie wykałaczki;
papier kolorowy; klej wikolowy i nożyczki; plastelina; kolorowa taśma izolacyjna;

Wykonanie, dzieci:

• ozdabiają w wymyślony przez siebie sposób kubeczki po jogurtach, tworząc w ten sposób kosz do balonu.
  • ugniatają fragment plasteliny do miękkości i przyklejają ją na dnie kubeczka. Do plastelinowej kulki wbijają słomki lub wykałaczki i opierają je o brzegi kubeczka z czterech stron. z pomocą rodzica nadmuchują balon i związują końcówkę, po czym ozdabiają go w dowolny sposób za pomocą markerów.
  • umieszczają balon pomiędzy słomkami (wykałaczkami). Korzystając z pomocy rodzica lub samodzielnie, odcinają fragmenty taśmy izolacyjnej, którą przyklejają końcówki słomek (wykałaczek) do balonu.
1,
2.