SZKOŁA PAMIĘTA

Przedszkole Nr 10 w Piasecznie po raz drugi  przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczeństwa. Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach multimedialnych i była realizowana w obrębie przedszkola.

PIASECZNO – MIEJSCA UPAMIĘTNIAJĄCE WAŻNE ROCZNICE I WYDARZENIA  HISTORYCZNE.

1.KWATERA WOJENNA 1939-1945.

Kwatera wojenna 1939 – 1945 – ulokowana na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie. Upamiętniono poległych w kampanii wrześniowej, w Powstaniu Warszawskim m.in. pod Pęcicami, rozstrzelanych w 1944 r. mieszkańców wsi Orężna i innych.

2. TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA ROZSTRZELANIE WE WRZEŚNIU 1939 ROKU 21 ŻOŁNIERZY I 7 MIESZKAŃCÓW PIASECZNA.

Tablica umieszczona jest od północy na murze przy kościele św. Anny w Piasecznie, oddzielającym teren wokół kościoła od ogrodu parafialnego. Piaskowa tablica wmurowana jest w niszy w tym murze.

3. TABLICA PAMIĘCI WINCENTEGO WITOSA.

Tablica zlokalizowana jest na ścianie historycznego ratusza, upamiętnia Wincentego Witosa, premiera Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1874-1945.

4. TABLICA PAMIĄTKOWA WACŁAWA KAUNA.

Tablica poświęcona Wacławowi Kaunowi, burmistrzowi Piaseczna z lat 1918-1926. W historii Piaseczna zapisał się jako pierwszy wybrany naczelnik miasta po odzyskaniu niepodległości. Tablica znajduje się na ścianie budynku apteki przy ul. Wacława Kauna 31.

5. OBELISK W MIEJSCU ROZSTRZELANIA W SIERPNIU 1944 ROKU 40 POWSTAŃCÓW.

Obelisk z piaskowca z informacją o rozstrzelaniu w tym miejscu powstańców wziętych do niewoli w Warszawie, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic: Chyliczkowskiej, Julianowskiej i Armii Krajowej.

6. POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI.

Wysoki drewniany krzyż, obok dwa głazy narzutowe z wykutymi napisami. Pomnik znajduje się u zbiegu ulic Kościuszki i Sienkiewicza. Miejsce nazywane jest Skwerem Niepodległości, również znane jako Ogródek Niepodległości.

7. TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA 70 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Tablica umieszczona na dworku myśliwskim (budynek “Poniatówki”) w parku przy ul. Chyliczkowskiej. W nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. posterunek żandarmów rozbroiła grupa mieszkańców Piaseczna dowodzona przez miejscowego komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej Wacława Kauna. Tablicę upamiętniającą ten fakt wmurowano 11 listopada 1988 r.

8. TABLICA SYBIRAKÓW.

Tablica Sybiraków to kamień granitowy z przymocowaną do niego metalową tablicą. Stoi ona przed Ratuszem na pl. Piłsudskiego w Piasecznie.

9. TABLICA PAMIĘCI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO.

Tablica poświęcona pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, znajduje się na frontowej ścianie Ratusza przy Placu Piłsudskiego 1.

10. POMNIK POWSTAŃCÓW 1868 ROKU.

Grób Powstańców z 1863 roku znajduje się na cmentarzu parafialnym parafii św. Anny w Piasecznie u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Tadeusza Gerbera. Jest on w VII kwaterze.

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ WIDZIANE OCZAMI DZIECI

GRUPA „SŁONECZKA” 6-LATKI