Psycholog

Dla  Rodziców i dzieci.

Szanowni Państwo. Przebywanie w domu z dzieckiem to dobry czas na wspólne zabawy, rozmowy rozwijanie zainteresowań oraz na to wszystko, na co do tej pory nigdy nie było czasu.

Może w związku z tym pomocne będą Państwu strony:

https://mojedziecikreatywnie.pl//
https://dziecisawazne//
https://www.domowyprzedszkolak//
https://miastodzieci//

Jeśli potrzebują Państwo konsultacji psychologicznej proszę dzwonić:

Psycholog Ewa Wańska-Rowińska tel.227570312

Koronawirus w Polsce. Zamknięte  przedszkola. Jak rozmawiać o tym z dzieckiem. 

Od kilku tygodni w naszych rozmowach z dziećmi pojawia się wątek koronawirusa . Słyszą o tym w domu, a być może wcześniej w przedszkolu. wiele z nich po prostu się boi.  Jak rozmawiać o epidemii z naszymi dziećmi i jak wytłumaczyć  im ,ze z powodu koronawirusa muszą zostać w domu?

Najważniejszą  rzeczą jest mówienie o tym prawdy .To jest podstawa. Rodzicom wydaje się ,ze jeśli opowiedzą historię, która jest łagodniejsza niż rzeczywistość (wynika to z naszego leku o dziecko),to dziecko będzie się mniej denerwowało. Tak nie jest, ono musi znać  prawdę. Im starsze dziecko, tym nasze odpowiedzi mogą być bardziej szczegółowe i dokładniejsze.

Jeśli mamy obawę, ze informacja jest za trudna dla niego, to możemy odpowiedzieć na pytania na bardzo ogólnym poziomie. Musimy im pomoc uporządkować wszystko w głowie

Dziecko będzie pytać dlaczego nie chodzi do przedszkola .Nie mówimy ,ze nie wiemy dlaczego przedszkole jest zamknięte. Mówimy, ze jest choroba, którą można się zarazić. Jeśli jednak spędzimy ten czas w domu, to ryzyko zarażenia jest dużo mniejsze .Musimy im pomoc uporządkować wszystko w głowie. Dziecko może zapytać, czy i ja mogę zachorować. Powinniśmy odpowiedzieć zgodnie z prawdą, ze nie wiemy, ale musimy zrobić wszystko aby do tego nie dopuścić i dlatego jesteśmy w domu. Ni e możemy chodzić na place zabaw ,nie możemy spotykać się z innymi dziećmi ani z dorosłymi, aby chronić siebie i ich.

Jeżeli będziemy odpowiadać w sposób spokojny, to i dziecko będzie spokojne. Dzieci denerwują się wtedy, kiedy dorosły jest zdenerwowany. Zapewniamy dziecko, ze jesteśmy wszyscy razem i mamy wszystko pod kontrolą.

                                                                                        Psycholog.