Materiały do pracy – kwiecień – tydzień V

WTOREK – Jesteśmy uprzejmi wobec innych

Słuchanie piosenki Przepraszam, dziękuję

Przepraszam i dziękuję,

magiczne słowa znam

i jeszcze słowo: proszę

przypominam wam.

Ref.: Dobre wychowanie

to jest ważna sprawa,

grzeczny bądź i miły,

taka moja rada.

Pamiętać zawsze musisz,

gdy obiad smaczny jesz,

że mlaskać nie wypada,

dobrze o tym wiesz.

Ref.: Dobre wychowanie…

A kiedy z kolegami

wesoło spędzasz czas,

to możesz do zabawy

też zaprosić nas.

Ref.: Dobre wychowanie…


Pytania do tekstu piosenki:

  • Jakie magiczne słowa są wymienione w piosence?
  • Dlaczego te słowa są magiczne?
  • Dlaczego nie wolno mlaskać przy obiedzie?
  • W jaki sposób można zaprosić kogoś do zabawy?
  • Co to jest dobre wychowanie?

Zabawa badawcza Co jest słodkie, a co słone?

Potrzebne materiały: dwie szklanki z ciepłą wodą, dwie łyżeczki, sól, cukier.

Dziecko wsypuje produkty do kolejnych szklanek i miesza je łyżeczkami. Rodzic pyta dlaczego cukier i sól zniknęły. Dziecko próbuje powstałych roztworów, określając ich smak.

Zabawa badawcza Powietrze jest bardzo ważne

Potrzebne materiały: dwa słoiki różnej wielkości, dwie małe świeczki (typu tealight). dwa talerzyki, zapałki/zapalniczka

Rodzic stawia świeczki na talerzykach i podpala knoty. Przykrywa je słoikami i wspólnie z dzieckiem obserwuje, która świeczka zgaśnie szybciej. Dziecko może podawać swoje wnioski. Rodzic tłumaczy, że tam, gdzie był mniejszy słoik, było mniej tlenu, a w większym słoiku było go więcej.

Ogień bez powietrza gaśnie.

Zabawa językowa Jaki jest ogień?

Potrzebne materiały: świeczka, zapałki/zapalniczka

Rodzic podpala knot świeczki i stawia ją w bezpiecznej odległości od dziecka. Zadaje pytanie Jaki jest ogień? Może wspólnie z dzieckiem zapisać swoje pomysły na kartce w postaci mapy myśli. Zwraca uwagę na kolor, kształt, zapach itp.

Ogień

Płomień świecy

Praca plastyczna Kwiatek

Przykładowe prace

Potrzebne materiały: nożyczki, klej, kolorowe papiery

Do stworzenia papierowego kwiatka po lewej stronie trzeba wykorzystać płatki w kształcie serc, które mieszczą się poniżej w pliku Szablony do druku. Dziecko z pomocą dorosłego wycina je z szablonu, odrysowuje na kolorowych papierach i znów wycina, a następnie zgina w pół. Przykleja jeden nad drugim tak, aby stworzyły koło. Środek zakleja gotowym małym kółkiem.

Do zrobienia drugiego, środkowego kwiatka dziecko wraz z rodzicem przygotowuje płatki w kształcie okrągłych kół. Wycina je z szablonu i tak jak wcześniej tworzy kolorowe płatki. Każde koło zgina na pół i przykleja jeden obok drugiego tak, aby powstał regularny kształt.

Do stworzenia papierowych tulipanów trzeba użyć płatki w kształcie łez. Dziecko przykleja jeden na środku kartki, a na nim dokleja po bokach dwa zgięte w pół płatki.

Gotową pracę dziecko może wręczyć bliskiej osobie pamiętając o zwrocie grzecznościowym stosowanym podczas wręczania prezentu.

Zabawa logopedyczna Mów tak jak ja

Rodzic wydaje dźwięki, z różnym natężeniem i inną intonacją (np. la-la-la, la-mi-la), a dziecko powtarza je w ten sam sposób.