Piątek 04.03 – “Znamy te zwierzęta”

Słuchanie opowiadania “Wycieczka do zoo”:

Był piękny dzień. Tata postanowił zabrać Anię na wycieczkę do zoo. Dziewczynka bardzo się ucieszyła. Pierwsze zwierzę, jakie zobaczyła Ania to lew. Miał on długą grzywę i wygrzewał się na słońcu. 
Tatuś powiedział Ani, że jest to król wszystkich zwierząt. Poszli dalej. Nagle Ania krzyknęła: O! Popatrz, jaki śliczny konik! To zebra- rzekł tatuś. Ma na sobie czarno-białe pasy. Następnym zwierzęciem był słoń. Ania jeszcze nigdy nie widziała takiego ogromnego słonia. 
Nagle Ania zauważyła, iż przy następnej klatce zgromadziło się bardzo dużo dzieci, które cały czas się śmiały. Była bardzo ciekawa, co tam się znajduje. Podeszła bliżej i zobaczyła małpkę, która naśladowała dzieci i stroiła śmieszne miny. To zwierzątko podobało się Ani najbardziej. Nagle Ania usłyszała plusk wody. Odwróciła się i zobaczyła 4 długie nogi. To żyrafa piła wodę. Miała bardzo długą szyję i bardzo dużo brązowych plamek na ciele. Na wycieczce Ania spotkała jeszcze krokodyla, który miał wielkie kły i niedźwiedzia wygrzewającego się na słońcu. Zrobiło się już późno i Tatuś z Anią musieli wracać do domu. Ani bardzo się podobała ta wycieczka i była bardzo szczęśliwa.

Po wysłuchaniu opowiadania warto chwilę porozmawiać z dziećmi na temat jego treści i zadać dzieciom kilka pytań:
– Gdzie tata zabrał Anię na wycieczkę? – Jakie zwierzęta spotkała Ania w zoo? – Które zwierzę najbardziej spodobało się Ani i dlaczego? – Co to jest zoo? – Czy byliście w zoo? Jeśli tak, to jakie zwierzęta widzieliście?

Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach

Płowa grzywa z karku spływa, dumna mina, groźna brew. Jak to zwierzę się nazywa? To jest właśnie, groźny … (lew)

Bardzo piękna kolorowa i powtarza różne słowa (papuga)

Ma najdłuższa w świecie szyję i w Afryce ciepłej żyje, wyższa niż najwyższa szafa: brązowo-żółta … (żyrafa)

Czarno – biała w paski cała zamiast biegać po Afryce przejść pomaga przez ulicę (zebra)

Wielkie zwierzę, całkiem szare, a przy paszczy ma kłów parę. Długim nosem liście zrywa i trąbieniem się odzywa. Przy nim mały nawet koń, bo to jest ogromny … (słoń)

Gdy zobaczysz ją w Zoo robi ci się wesoło Skacze, broi, miny stroi Ludzi wcale się nie boi (małpa)

Edukacja matematyczna – Rozwiązywanie zadań z treścią.

Dziecko ma przed sobą sylwety zwierząt egzotycznych. Słucha uważnie zdań wypowiadanych przez Rodzica. Wyciąga przed sobą tyle zwierząt ile wskazał dorosły. Liczy zwierzęta wskazując palcem. Propozycje zadań:

 • Na wybiegu dla zwierząt stały 2 żyrafy i 2 zebry. Ile zwierząt było razem na wybiegu? –
 • Na wybiegu stał 1 słoń. Po chwili przyszły do niego jeszcze 4. Ile słoni było na wybiegu.
 • Na drzewie siedziały 3małpki. 2 małpki zeskoczyły z drzewa. Ile małpek zostało na drzewie?

Afrykański masażyk:

Przed rozpoczęciem masażyku warto przećwiczyć z dziećmi kreślenie w powietrzu poszczególnych elementów, jakie dzieci będą rysowały na plecach rodziców/rodzeństwa.  Rodzic czyta dzieciom wierszyk i jednocześnie pokazuje, w jaki sposób dzieci mają rysować po plecach. Po skończonym masażyku następuje zamiana ról.

 • Afrykańskie słońce mocno w plecy piecze ( rysowanie koła)
 • Nasz dżip po pustynnym piasku wolno jedzie (rysowanie dwóch małych kół)
 • Wtem widzimy słonia, który wolno człapie (naśladowanie palcami chodu słonia)
 • Przy palmie siedzi małpa  po głowie się drapie (drapanie)
 • A ja  przytulam się mocno do mojego taty (gest objęcia partnera)
 • Bo właśnie biegną do nas ogromne żyrafy (uderzanie delikatnie pięściami)
 • Wtem burza piaskowa niebo przesłoniła (rysowanie chmur)
 • Cała nasza grupa w namiocie się skryła. (rysowanie trójkąta)

Praca plastyczna „Papuga”

Materiały: papierowy talerzyk, kolorowe farby, klej, kolorowa bibuła

Papierowy talerzyk, należy przeciąć na pół i pomalować farbami w dowolny sposób, następnie dokleić papudze oko oraz pióra z pasków kolorowej bibuły.