IV: Dbamy o przyrodę/ Jezyki

23.04.2020- “Co nam daje las”

Czy znacie miejsce, w którym nie wolno hałasować? Co jest przedstawione na obrazku? Co to jest las?

Posłuchajcie wiersza pt. “Strażnicy przyrody” pani A. Widzowskiej

Kuku, kuku!- echo niesie

To kukułkę słychać w lesie.

-Kuku czekam! Kuku dzieci!

Czy sprzatniecie swoje śmieci?

Płacza sarny i jezyki:

-Ach zamienią las w śmietniki!

Rudy lisek wtszedł z norki

-Dzieci to sa mądre stworki

O! Zbierają juz butelki

i zakrętki, i papierki.

Wiedzą, że ze szkiełka w lesie

straszny pożar sie rozniesie!

Hyc1 Wyskoczył zajac kicek.

-Chcecie poznać tajemnicę?

Każdy maluch las szenuje

i porzadku w nim pilnuje.

Wie, że drzewo i roślina

oczyszczaja dym z komina.

-Prawda- szepnął wilczek młody.

-Dzieci bronia swej przyrody.

Nikt nie goni nas z patykiem

i nie płoszy zwierząt krzykiem.

Po mrowiskach też nie skaczą.

Przeciez wtedy mrówki płaczą!

Odezwała sie sarenka:

-Pamietaja o ziarenkach

w zimie dokarmiaja ptaki

Lubia nas te przedszkolaki!

Cieszmy sie więc do rozpuku

i śpiewajmy: Kuku, kuku!

Odpowiedz na pytania: Jaki ptak wydaje odgłosy- kuku, kuku? O co kukułka pytała dzieci? Co mówiły w wierszu poszczególne zwierzęta: sarny, jezyki, lis, zając Kicek i mały wilczek? Zczego cieszyły sie zwierzęta?

Zwierzeta zyjace w lesie

Jak myślicie, co mozna a czego nie można robić będąc w lesie? Dlaczego trzeba dbać o las? Czym dla zwierzat jest las?

Podobnie jak ludzie inne żywe stworzenia maja swoje domy. Domem dla wielu zwierząt i roślin, jest las. Zwierzęta podobnie jak ludzie, nie lubią, gdy w ich domu ktoś zakłóca im spokój. Dlatego w lesie należy zachowywac się cicho i szanować przyrodę.

CO NAM DAJE LAS?

Lasy produkuja tlen potrzebny do oddychania, zatrzymuja także pył i kurz, oczyszczajac powietrze. Drzewa iglaste: sosna, jodła, świerk, wydzielaja olejki eteryczne, a z ich żywicy robi sie syropy. Ludzie chronia lasy tworząc parki narodowe i rezerwaty przyrody. Parki narodowe to duże obszary lesne zachowane w stanie naturalnym ( nie zmienionym przez człowieka), Ludzie dbaja tez o to, aby drzew było jak najwiecej.Wymyślili np. Dzień Drzew. W ramach tego świeta organizuja akcje sadzenia drzew.

DĄB BARTEK

Dęby sa długowieczne. Ludzie chronią stare i okazałe drzewa, zaliczajac je do pomników przyrody. Jednym z najstarszych dębów w Polsce jest dąb Bartek, To drzewo ma ponad 600 lat! Dąb jest bardzo wytrzymałym i mocnym drzewem dlatego mówi się , że ktoś jest- silny jak dąb.

Z czego wyrastaja drzewa? Kiedy drzewa wytwarzaja nasiona? Jak wyglądaja nasiona drzew?

Tak zbudowane jest drzewo.

Jak nazywamy drzewo, na którym rosna kasztany? ( Kasztanowiec)
Jak nazywamy drzewo, na którym rosna żołędzie? ( Dąb)
Jak nazywamy drzewo, które ma igły zamiast liści i rosna na nim szyszki? ( Drzewo iglaste)

Karty pracy:

Kochani, to jest MAPA POLSKI. Waszym zadaniem będzie znalezć najbardziek zielone miejsca na mapie. To miejsca gdzie jest dużo lasów.

MIŁEJ ZABAWY!!!!