Skarb Bałtyku – 09.06 wtorek

Bursztynek – Fasolki

LETNIE ZABAWY – CZĘŚĆ BADAWCZA

  •        Doświadczenia z wodą i piaskiem.

Potrzebne będą: cztery miski, papierowa łódeczka, plastikowa rurka (np. do napojów), drobny piasek.

1. Dziecko puszcza w misce z wodą papierowe łódeczki, przesuwa je oddechem (dmucha na nie)

2. Dziecko lekko uderza ręką o powierzchnię wody.

3. Dziecko dmucha w wodę przez plastikową rurkę (np. do napojów).

4. Dziecko zanurza dłonie w drobnym piasku.

 Dziecko eksperymentuje kolejno na wszystkich stanowiskach, tak aby przeprowadzić każdą zabawę.

  •        Pobudzanie zmysłu smaku – Smaki lata.

Potrzebne będą: miseczki z różnymi owocami, np. truskawkami i czereśniami.

Rodzic stawia przed dzieckiem miseczki z różnymi owocami, np. truskawkami i czereśniami. Nazywa je, zwraca uwagę na kolor i wartości odżywcze owoców. Następnie wspólnie z dzieckiem myje je i zachęca do degustacji. Dziecko próbuje określić walory smakowe owoców.

  •        Podsumowanie doświadczeń.

Dziecko omawia wrażenia: opisuje zapach kwiatów, smak owoców, mówi, jakie są woda i piasek, jakie dźwięki można za ich pomocą wytworzyć, np. pluskania i bulgotania, przesypywania. Określa właściwości fizyczne kwiatów, owoców, wody i piasku. Mówi ponownie, za co lubi lato.