Środa 03.03.21 Zwierzęta dżungli i sawanny

  1. “Krótki spacer po dżungli”- zabawa pantomimiczna do opowiadania

Dotarliśmy do Afryki. Czas ruszać w drogę, przedzieramy się przez dżunglę / ruchy rękoma na boki/. Musimy być bardzo cicho by nie spłoszyć zwierząt, a także by nie usłyszał nas drapieżnik /idziemy na palcach/. Kogoś słyszę…O! Jaka miła małpka /pokazanie ilustracji; dziecko naśladuje ruchy rodzica: drapie się po głowie, plecach; skacze na jednej nodze, obunóż/. Dość zabawy – małpka jest bardzo głodna, musimy jej pomóc.

2. Zabawa w naśladowanie zwierząt podczas słuchania piosenki

3. Zabawa słuchowa “Ile zwierząt wyszło na wybieg?” Rodzic ustawia przed dzieckiem pojemnik z klockami. Następnie wystukuje na dowolnym instrumencie do pięciu lub więcej dźwięków. Dziecko liczy uderzenia w instrument, pobierając z pojemnika klocki. Układa przed sobą tyle klocków ile słyszy dźwięków. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania, po czym dziecko odkłada klocki do pojemnika i następuje powtórzenie zabawy.

4. “Zoo” prezentacja

5. Karta pracy. Wytnij po liniach i spróbuj ułożyć lwa

6. Zabawa z elementem czworakowania “Tygrys poluje”. Rodzic rozkłada na dywanie kilka szalików formując z nich koła. Zamienia dziecko w tygrysa. Tygrys porusza się na czworakach między szalikami. Na znak dany przez rodzica, np. klaśnięcie , siada skrzyżnie w środku wybranego szalika , ręce kładzie na kolanach , prostuje plecy. Rodzic powtarza zabawę kilka razy.

7. Zagadki słuchowe: odgadnij jakie to zwierzę.

8. Ćwiczenia manualne “Wężyki”. Dziecko całą dłonią rolują na podkładkach kawałki plasteliny i układa je na stole jeden pod drugim. Określa które węże są długie a które – krótkie.